Kościół jako księgarnia (Holandia)
księgarnia w Maastricht (Holandia) |
księgarnia w Zwolle (Holandia) |
♱ ♱ ♱
Kościół jako hotel
Z nieużywanego kościoła można zrobić fajny hotel. Takie urocze miejsca noclegowe mamy np w Mechelen czy w Diksmuide.
Martin's Patershof Mechelen
https://www.martinshotels.com/en/page/martins-patershof/martins-patershof.11057.html
adres: Karmelietenstraat 4, Mechelen
foto: https://www.booking.com/ |
zdjęcie ze strony: https://www.martinshotels.com/ |
zdjęcie ze strony: https://www.martinshotels.com/ |
Hotel w Diksmuide
https://www.bedenbartolomeus.be/nl/
Foto ze strony: https://www.vipio.com/ |
https://www.vipio.com/ |
♱ ♱ ♱
Kościół jako browar
To ci jest zacne przeznaczenie opuszczonege kościoła: mikrobrowar. Takie cuś zorganizowali w Mechelen. Mamy tam browar i bar. Znajoma bardzo polecała to miejsce.
Batteliek w Mechelen
adres: Wolverbosstraat 42, 2800 Battel
W tym miejscu najpierw znajdowała się kaplica Świętego Krzyża, która została niszczona. W 1627 wybudowano tam kościół, który potem przebudowywano i rozbudowywano. Funkcjonował jako Kościół Świetego Józefa. Ostatnia msza odbyła się tam w 2019 roku. Wtedy też odbyło się symboliczne przekazanie kluczy na ręce właścieciela browaru Het Anker, którego ideą było zamienienie kościoła w użytkowe miejsce spotkać lokalnej społeczności. I tak powstał w nim mini browar, ruszyła produkcja lemoniady i knajpeczka, bo jak powiadają - katolicyzm i piwo to dwa ważne składniki belgijskiej historii.
Zdjęcie ze strony: https://www.batteliek.be/nl/ |
Zdjęcie ze strony: https://visit.mechelen.be/batteliek |
Heilig Hart Brouwerij (Browar Świętego Serca)
foto: https://www.desolari.be/ |
foto: https://www.desolari.be/ |
foto: https://www.herbestemmingkerken.be/ |
♱ ♱ ♱
Kościół jako klub nocny albo restauracja
Klub Nocny Spirito w Brukseli.
Adres: De Stassartstraat 18, 1050 Elsene https://www.spiritobrussels.com/fr/
Kościół w stylu wczesnogotyckim zbudowano na początku lat siedemdziesiątych XIX wieku dla społeczności anglikańskiej. Był to Kościół Zmartwychwstania Pańskiego.
W latach 50-tych kościół został opuszczony i zdesekralizowany. Jakiś czas znajdował się w nim sklep Hema. W końcu po gruntownej renowacji i przebudowie w 2010 otworzył swe podwoje klub nocny Spirito. Można tam też organizować różne konferencje czy eventy.
foto: https://monument.heritage.brussels/nl/buildings/19169 |
zdjęcie ze strony: https://chouxdebruxelles.be/ |
Zdjęcie ze strony: https://www.visit.brussels/ |
♱ ♱ ♱
https://www.dekeirk.be/ |
https://www.dekeirk.be/ |
♱ ♱ ♱
Kościół jako cyrk
Adres: Oud-Strijderslaan 1, 9000 Gent https://circuskerk.be/
W 1915 organizacja cyrkowa Circusplaneet kupiła koścół w Malem, dzielnicy Gandawy. Po czym przy współpacy Wspólnoty Flamandzkiej i UE przekształciło ten budynek na użytek społeczności cyrkowej z okolicy. I tak niepotrzebny budynek stał się miejscem spotkań społeczności lokalnej, gdzie dzieciaki, młodzież mogą się uczyć sztuki cyrkowej.
Kościół zbudowano w stylu neoromańskim w latach 50-tych. Był to Kościół Matki Bożej Królowej Pokoju.
foto: https://circuskerk.be/ |
♱ ♱ ♱
Kościół jako centrum handlowe
Centrum handlowe De Passage w dawnym Kościele Świetego Marcina w Ronse.
Adres: Sint-Martensplein 9, Ronse https://www.depassageronse.be/
Historia tego kościoła sięga co najmniej XI wieku, ale jest dosyć skomlikowana i nie bardzo chce mi się w to zagłębiać. Dość rzec, że budowano, przebudowywano, dobudowywano, rozbudowywano, by w końcu wybudować wielki kościół zupełnie gdzie indziej i z tym dać sobie spokój... Już w 1886 ten kościół został zdekonsekrowany i ...zamieniony na tartak. W 1906 odkupiono chór na kino. W 1924 wieżę przekazano miastu. Od 1936 jest objęta ona ochroną jako zabytek.
W końcu w 2010 budowla otrzymała nowe życie. Przeprowadzono tam gruntowny remont i tak powstała świątynią jedzenia De Passage ;-)
foto: https://www.parcum.be/ |
foto: https://www.parcum.be/ |
foto: https://www.parcum.be/ |
♱ ♱ ♱
Fitnesklub w kościele.
Paterskerk w Ieper.
Adres: Patersstraat 5, 8900 Ieper. https://www.basic-fit.com/nl-be/clubs/basic-fit-ieper-patersstraat-a298e363770b4378972955dbe63dcdc5.html
Kościół karmelitów w Ieper należał do klasztoru karmelitów i został wybudoweany w 1922 roku.
Ostatni karmelici opuścili klasztor w 2002 roku. W 2007 został kupiony w celu przekształcenia go w wielofunkcyjną salę widowiskową Egliseum. W 2011 po został otwarty dla zwiedzających, ale firma zbankrutowała jeszcze w tym samym roku. Potem został kupiony przez Basic-Fit i w 2015 otwarto go jako salę fitnessu.
foto: https://inventaris.onroerenderfgoed.be/ |
foto: https://www.kerknet.be |
♱ ♱ ♱
Kościół jako sala wspinaczkowa
Hala wspinaczkowa Mianiac Padoue w Brukseli.
Adres: Monnikenstraat 26, 1190 Vorst (fr: Rue Des Moines 26, 1190 Forest) https://padoue.maniak.club/nl_BE
Kościół Świetego Antoniego z Padwy rozpoczęto budować w 1907, ale ze względów finansowych prace nie ruszyły za bardzo z miejsca i utknęły w martwym punkcie aż do lat czterdziestych. Dopiero wtedy powołano nowego architekta i dokończono budowę kościoła.
W ostatnich latach ta ogromna budowla była coraz trudniejsza do utrzymania i nikt nie chciał wykładać pieniędzy na remont, przez co z każdym rokiem była w coraz gorszym stanie. Poszukiwano innego przeznaczenia dla tego budynku, ale nie jest to takie proste, bo postanowiono - podobnie jak w przypadku wielu innych opuszczonych kościołów, że nowy projekt musi nadal służyć mieszkańcom a historyczny charakter kościoła musi zostać zachowany.
W końcu postanowiono stworzyć tam halę wspinaczkową i w 2022 rozpoczeto prace budowlane. Trzeba było poprawić fundamenty, naprawić dach. Ołtarz i witraże pozostawiono, ale wiele symboli katolickich zostało usuniętych na zlecenie Kościoła.
Poza halą wspinaczkową, w kościele znajduje się też bar.
Żeby było zabawniej co dwa tygodnie PRZED KOŚCIOŁEM odprawana jest msza. Parafianie mogą korzystać ze zniżek na wejściówki do hali.
foto: https://bruxellessecrete.com/ |
Takich kościołów używanych niezgodnie ze wstępnym przeznaczeniem jest w Belgii (i na świecie) dużo więcej i to byłby materiał na sporą książkę, a nie artykuł blogowy. Wymagało by to oczywiście dużo, dużo czasu, bo każdy przybytek trzeba by było osobiście odwiedzić, przeczytać jego historię, porozmawiać z ludźmi.... Na takie rzeczy to ja czasu nie mam, choć bardzo chetnie bym się czymś takim zajęła...
Jednak myślę, że jakiś tam obraz udało mi się stworzyć. Bardzo ciekawa jestem, co myślicie na ten temat. Który pomysł najbardziej przypadł wa do gustu, a który najmniej. Znacie jakieś inne wykorzystania kościołów? Byliście gdzieś w tego typu przybytku? Chcieli byście któryś z powyższych lub inny odwiedzić?
źródła:
https://www.herbestemmingkerken.be/
https://www.spiritobrussels.com/fr/
W Namen przy głównej ulicy był (nie wiem czy jeszcze jest) kościół jako sklep z ubraniami. Zakupów nie robiłam, ale ciekawie było zwiedzić.
OdpowiedzUsuńNatomiast bardzo podobał mi sie ten zaaranżowany na hotel, a ścianka wsponaczkowa to po prostu genialny pomysł.
Zastanawiam się, czy dałoby się zaadaptować kościół na ośrodek sportowy, tak, żeby zimą robić tam sztuczne lodowisko. Nie wiem, czy to w ogóle wykonalne, ale byłoby genialnie!
Miałam Namen na swojej liście - sklep Scotch & Soda. Sporo tego mam jeszcze, ale zmęczyłam się szukaniem informacji i zdjęć w necie. W Antwerpii jest też przepiękna restauracja (tak przynajmniej mówią internety), widziałam też fajny żłobek, kilka zacnych bibliotek, sklep z kwiatami i dekoracjami w Mechelen w kaplicy klasztornej, sale gimnastyczne, ale głównie szkolne... Lodowisko mogło by być niezłe. Nie natknęłam się na to, ale list innych krajow nie oglądałam...
Usuńhttps://scroll.in/video/1061064/watch-church-turns-into-ice-skating-rink-in-belgian-town-as-storm-predictions-threaten-holiday-fun
Usuńjeszua
Świetne pomysły i rozwiązania, bo wiele budynków wymagało skomplikowanych projektów.
OdpowiedzUsuńSama chętnie nocowałabym w takim hotelu z witrażami.
Dlaczego to ma oburzać, w końcu są to odkonsekrowane budynki, i a architektura piękna, szkoda by stały pusto.
No cóż, niektórzy Polacy w komentarzach pod artykułem nt hali wspinaczkowej twierdzili, że lepiej gdyby taki kościół został zburzony niż zaadoptowany na coś tak niegodnego jego murów... :-) Wielu rodaków postrzega to bowiem z polskiej perspektywy, gdzie budynek kościoła, krzyż przydrożny, czy jakiś tam medalik albo różnaniec to artykuły święte, magiczne i nietykalne... A przecież to tylko zwykłe przedmioty, którym mocy nadają dopiero zaklęcia kościelnych czarodziejów i oni tę moc mogą też odebrać... Moim zdaniem tak się to powinno dzieciom na religii tłumaczyć, aby w dorosłości byli to w stanie zrozumieć...
UsuńWiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy, że tylko dzięki takim inwestycjom, te budynki mogą zostać zachowane, bo nawet jeśli ogłoszone są jakimś tam dziedzictwem narodowym to zwyczajnie nie ma dostatecznej ilości pieniędzy na ich remonty i utrzymywanie, więc szybko niszczeją, a jak się ich używa do jakichś sensownych celów, to jest w co inwestować...
I druga kwestia, o której myślę, to fakt że wielu Polaków nie zdaje sobie być może sprawy, że to nie jest kwestia jakiegoś jednego kościółka czy pięciu, które państwo z łatwością mogło by wyremontować i utrzymywac jako zabytek tylko że tu to dziesiątki najróżniejszych budowli w całym kraju, w każdym mieście i w każdej wiosce, bo tu nawet jak ktoś się deklaruje jako katolik, to do kościoła nie chodzi z wyjątkiem pogrzebów, ślubów, czy pierwszej komunii, przy czym tych katolickich pogrzebów, ślubów i komunii to za wiele też nie ma.
Wielu naszych rodaków myli wiarę w Boga z oddawaniem czci bożkom i obrazom....to takie pogańskie, nie sądzisz?
Usuńjotka
o kurde !!! chyba nigdy nawet nie słyszałam o takich sytuacjach wykorzystania budowli kościoła do innych celów. Może dlatego, że jednak u nas w PL albo kościoły cały czas funkcjonują a nawet jak jest coraz mniej wiernych to po prostu się w nich odprawia mniej mszy i są np. przypisane do sąsiedniej parafii czyli nie ma w nich księży na stałe. Coś jak kaplice. Nie sądzę żebyśmy mieli u nas kościoły przerobione na inne przybytki.
OdpowiedzUsuńDlatego jestem zaskoczona bo w sumie za granicą też nie widziałam takich rzeczy ale nie, że nie ma tylko ja się nie natknęłam dotąd.
Czy one mnie jako wierzącą szokują ? chyba nie. Sama piszesz, że są zdekonsekrowane czyli po prostu to budynek i chyba dobrze, że nie zburzony ale nadal zachowany i ma nowe przeznaczenie. Z tych przedstawionych to chyba najbardziej mi przypadła do gustu biblioteka bo cicha, spokojna i jakoś się wpisuje w klimat. A co najbardziej odjechane ?? chyba klub nocny i cyrk :D