Wszystkich użytkowników elektrycznych urządzeń transportu osobistego (hulajnogi, deskorolki elektryczne, unicykle elektryczne, segwaye etc) obowiązują przepisy dotyczące rowerów. Wyjątek stanowią pojazdy elektryczne dla niepełnosprawnych.
Przepisy dla rowerów obowiązują także użytkowników niezmotoryzowanych pojazdów, jak zwykła hulajnoga czy rolki, którzy poruszają się z prędkością większą niż prędkość pieszego.
Przy czym:
🛴 Hulajnoga elektryczna dozwolona jest od 16 lat
Odtąd hulajnogą elektryczną mogą się poruszać drogą tylko dorośli od 16 roku życia.
🛴 Użytkowników hulajnogi (i innych e-pojazdów typu deskorolka, unicykl) obowiązują przepisy dotyczące rowerzystów, czyli:
Zakaz poruszania się po chodniku. Obowiązkowo jeździmy ścieżkami rowerowymi, a gdy takowych brak, to po jezdni prawą stroną zgodnie z kierunkiem jazdy.
W terenie zabudowanym możemy poruszać się po jezdni jadąc obok siebie pod warunkiem, że nie blokujemy drogi nadjeżdżającym z przeciwka (wtedy należy jechać gęsiego).
Poza terenem zabudowanym też można, ale trzeba też zważać na nadjeżdżających z tyłu, by swobodnie mogli wyprzedzać.
Przy czym poruszamy się tam z prędkością pieszego nie utrudniając poruszania się pieszym. Zatrzymując się, gdy potrzeba.🛴 W strefach dla pieszych e-hulajnogą czy innym e-pojazdem możemy się poruszać tylko, gdy na tablicy znajduje się symbol roweru.
🛴 Ulicę przekraczamy
- na przejazdach dla rowerów z zachowaniem ostrożności pamiętając, że kierowcy nie mają obowiązku ustępowania pierwszeństwa rowerzystom.
- na przejściu dla pieszych pieszo prowadząc hulajnogę (wtedy mamy pierwszeństwo!)
🛴 Zakaz przewożenia pasażerów.
Na hulajnogach elektrycznych jeździmy odtąd w pojedynkę.
🛴 Parkowanie
Dla elektrycznych hulajnóg wyznaczone są specjalne miejsca do parkowania. Gdy takowych brak, dozwolone jest parkowanie na chodniku pod warunkiem, że pojazd nie blokuje przejścia ani nie stwarza niebezpieczeństwa.
🛴 Wyposażenie
Obowiązkowe:
- odblaski - biały z przodu, czerwony z tyłu (e-hulajnogi i innych pojazdów zmotoryzowanych z kierownicą ) plus odblaskowe paski po bokach np na podnóżkach lub na kołach
- sprawne hamulce
- oświetlenie po zmroku i przy słabej widoczności (poniżej 200m)
Zalecane:
kask
kamizelka odblaskowa
https://www.veiligverkeer.be/themas/voortbewegingstoestellen/#ParentTab2
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentujesz na własne ryzyko