26 sierpnia 2020

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020-21 w Belgii. Jak to będzie wyglądać od września?1 września rozpoczyna się nowy rok szkolny. To nie będzie normalny rok bez wątpienia. Jestem ciekawa, jak to będzie wyglądać w praktyce. Wiem już jednak jak będzie wyglądać w teorii. Napiszę w punktach ku pamięci własnej  i informacji zainteresowanych.


W BELGII

Wszyscy uczniowie szkół podstawowych i średnich oraz przedszkoli idą normalnie pierwszego września do szkoły. 

Startujemy w kodzie żółtym, który oznacza, że istnieje ryzyko zakażenia covid-19, ale jest ono niskie. Co oczywiście może się zmienić na inny kolor...

Wszystkich uczniów obowiązuje kwarantanna po powrocie z krajów oznaczonych kodem czerwonym. Jeśli szkoła się dowie, że uczeń powrócił z kraju z kodu czerwonego i nie został poddany testom oraz kwarantannie ma ona prawo odesłać go do domu.

Pozostali ucznowie MUSZĄ iść do szkoły, więc nie można ich zostawiać w domu. Jeśli uczeń należy do grupy podwyższonego ryzyka, może się postarać o atest od swojego lekarza.

Świetlice i internaty będą normalnie otwarte, ale oczywiście obowiązują pewne zasady bezpieczeństwa.

Uczniowie w szkole podstawowej nie muszą nosić masek, a nauczyciele i pozostały personel mają nosić maski, jeśli odpowiedni dystans nie bedzie mógł zostać zachowany.

W szkołach średnich wszyscy muszą nosić maski - zarówno personel jak i uczniowie. Tylko podczas przerw na świeżym powietrzu i zajęć sportowych można będzie zdejmowac maski.

Także wszyscy rodzice i opiekunowie przyprowadzjący i odbierajacy dzieci ze szkoły muszą nosić maski.

Gdy w klasie ktoś okaże się zarażony wirusem covid-19, cała klasa idzie na kwarantannę i podejmowanie jest śledzenie kontaktów zarażonego ucznia (w BE jest powołana do tego go specjalna jednostka, a w szkole będzie współracować z CLB), by wyłapać w szczególności dzieci z wysokiego ryzyka. Pozostali uczniowie chodzą nadal normalnie do szkoły.

Gdy dziecko zachoruje w szkole, natychmiast ma być zabrane z klasy i ma czekać aż rodzic go odbierze (w niektórych flamandzkich średnich szkołach uczniowie mogą samodzielnie wracać do domu za zgodą telefoniczną rodziców, w innych zawsze rodzic musi odebrać osobiście). A wszystko czego dotykał uczeń musi zostać odkażone. Gdy się okaże, że uczniowi wyjdzie pozytywny wynik testu na koronę, to będą się kontaktować z wszystkimi, z kim uczeń miał kontakt.

W szkole podstawowej wycieczki jedno i kilkudniowe mogą się odbywać normalnie. W średniej są odwołane wszystkie wyjazdy z wyjątkiem lekcji pływania i lekcji praktycznych.

Urodziny w klasie mogą być świętowane i można przynosić poczęstunek, ale nie zaleca się poczęstunku własnej roboty, a coś gotowego najlepiej zapakowanego dla każdego osobno.

W klasach mają być jak najczęściej otwarte okna, nawet jak będzie zimno. 

Mycie i odkażanie rąk to priorytet i zapewne będą szkoły tego pilnować.

.......................................................................................................................................

Niestety nie mówią, jak zrobić, by być zrozumianym i słyszanym przez maski.

Dziś rozmawiałam też z zaprzyjaźnionymi  nauczycielami ze szkół średnich  i oni cienko to widzą. Zastanawiali się też np jakim cudem mają rozpoznać i zapamiętać nowych uczniów, którym teraz widać będzie tylko oczy znad maski. Nie wyobrażają sobie w ogóle normalnego prowadzenia lekcji w takich okolicznościach. Wkurza ich, że nie wiadomo jak długo takie nienormalne warunki będą obowiazywać. Obawiają się też sezonu grypy i przeziębień, bo to będzie jeden wielki cyrk.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pisz śmiało. Podpisz się jednak, gdy komentujesz z anonima