28 maja 2023

Parada tramwajów w Antwerpii

w pociągu...
 Dziś w pamiętniku zapiszę tylko relację z dzisiejszej wizyty w Antwerpii. Resztę tygodnia zanotuję później....

Młoda parę dni temu poinformowała, że w niedzielę obchodzą tam 150-lecie tramwajów i że będą stare tramwaje jeździły, co fajnie by było zobaczyć. Wiadomo przecież, że lubimy starocie oglądać. Nikt więcej nie był tym zainteresowany, więc obie wsiadłyśmy do pociągu i pomknęłyśmy w stronę Antwerpii. W weekendy bilety na pociąg kosztują zawsze tylko połówkę, jeśli kupuje się też powrotny, czyli w naszym przypadku 8€ od łebka. 

Na paradę dobiegłyśmy akurat na styk razem z dwoma przypadkowymi młodocianymi fotografami i tu wam powiem, że tramwaje tramwajami, ale pierwszy raz widziałam tylu fotografów na raz w jednym miejscu. Cóż, nie każdego dnia ma sie okazję sfotografować na ulicy taki np tramwaj konny z 1890 roku. Było przy tym sporo przekrzykiwań i wymiany zdań, bo co raz to któryś fotograf chciał sobie bliższe ujęcie zrobić, więc wybiegał na ulicę, a wtedy reszta na niego wrzeszczała, bo właził w kadr. Aż policjant pilnujący porządku musiał wołać, by zachować spokój. Gdyby policji tam nie było, kto wie, czy nie doszło by po chwili do rękoczynów. Fotografowie bowiem to raczej samotnicy i dziwacy, którzy nie przepadają za konkurencją. Nie ukrywam, że i mnie nerwa brała, jak jeden z drugim mi przełazili przed obiektywem. Bo te ludzie to też so... Jednej głupiej babie (no sorry, takie są fakty) się usłyszało to i owo. Tu ludzie próbują robić zdjęcia starając się mimo wszystko jeden drugiemu nie zasłaniać, ale tu taka lampucera się przepcha przed wszystkich tylko po to, by zadzwonić do kogoś i drąc się na cały ryj opowiadać komuś przez telefon, gdzie też jest i co robi... Normalne to to nie jest raczej. Ludzie ją zjechali, to się oburzyła wielce, bo kto to widział królowej zwracać uwagę w ogóle. Następna jakaś emerytka. Lezą całą falangą jak ślamazary, bo akurat wtedy musiały głupie torby wyleźć na spacer po mieście. Ta parada trwała może z 30 minut i jestem pewna, że było to dostatecznie nagłośnione, żeby tubylce wiedziały i mogły nie wyłazić bez potrzeby na miasto o tej porze albo wybrać sobie inną trasę na przechadzkę, ale nie, najlepiej to właśnie wtedy na złość wszystkim wyjść, by poprzeszkadzać tym, którzy są zainteresowani wydarzeniem, bo ludzie już takie so.

Tak czy siak trawmwaje były ciekawe. Udało się zrobić kilka zdjęć, więc możecie sobie popatrzeć. Potem poszłyśmy jeszcze zobaczyć słynny "mostek fotograficzny", o którym czytałam kiedyś w internecie. Zaiste niesamowite efekty świetlne toto tworzy. Przed zachodem słońca musi tam być magicznie. Akurat trafiliśmy na sesję jakiejś Pary Młodej. Ona miała bordową migocącą suknię. Efekt ŁAŁ. Zresztą, kto ciekawy, co jeszcze widziałyśmy w Antwerpii, niech skroluje dalej...

Parada Tramwajów

Tramwaje jechały najpierw jeden za drugim, a potem kilka stało i można było je sobie pooglądać z bliska, a kilka innych woziło po mieście chętnych na podróż w czasie. 

Obserwowaliśµy miny przypadkowych ludzi na mieście na widok takiego tramwaju zabytkowego pełnego pasażerów. Zdziwienie i niedowierzanie...

Jakby kogo ciekawiło, to w przyszłym roku podobna impreza zapowiada się w Gandawie. 

 Omnibus 1890


1899 


Tramwaj z 1902
Tramwaj z roku 1908 

Tramwaj z 1960Tramwaj z 1902

Tramwaj do przewozu piaskuAntwerpscy policjanci na rowerach

Muzeum MASZdjęcia zrobione w drodze do Dworca Centralnego i na dworcu

Dworzec Centralny


Parkbrug


Parkbrug


głupia ja ;-) na moście Parkbrug


Dworzec Centralny w środku

Dworzec Centralny

kilkupiętrowy Dworzec CentralnyJeden z naszych pociągów


Wysiadszy z pociągu oczywiście musiałyśmy zobaczyć, jak tam nasze ulubione kangury się miewają. Te, jak zwykle relaksowały się w cieniu wierzby... Jakieś kury też się załapały na sesję ;-)

6 komentarzy:

 1. No powiem Ci, że frajda niesamowita, nigdy nie widziałam tylu leciwych pojazdów, ten konny najlepszy, a i budynek dworca bardzo mi się podoba!
  Pamiętam bardzo stare tramwaje z Torunia, jaki hałas robiły i trzęsły, teraz to nowe tramwaje w dużych miastach jak pendolino...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, że ci się podobały tramwaje :-) W Antwerpii te najnowsze też w ogóle nie wyglądają jak tramwaje hehe.

   Usuń
 2. zalogowana wpadłam do spamu!
  jotka

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzień dobry Magdo, chciałam Ci podziękować. Tak się złożyło, że od ponad 2 lat mieszkam w Belgii, nawet o tym nie wiesz, ale przez ten czas towarzyszyłaś mi w moich zmaganiach z tym krajem. Znalazłam Twój blog, kiedy poszukiwałam informacji o życiu tutaj. Podobnie jak Ty bardzo lubię Belgię. Byłam pod wrażeniem Twojej siły w walce z chorobą, wsparcia, jakie dajesz swoim dzieciom i Twojej odwagi w wyrażaniu poglądów w sposób klarowny i bezkompromisowy. To dzięki Tobie narodziła się we mnie myśl o swoim blogu, trochę to trwało, ale odważyłam się i dzisiaj chciałabym zaprosić Cię do siebie https://annakobietazwyczajna.blogspot.com/ .To był dla mnie trudny czas, Twój hart ducha dodawał mi siły. Dziękuję. Pozdrawiam, Anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak miło się czyta takie komplementy! Dziękuję. Super, że zaczęłaś pisać. Dziękuję za zaproszenie. Przeczytałam z przyjemnością. Umiesz w literki ;-) Dołączam Twój blog do swojej kolekcji i na pewno będę odwiedzać. Pozdrawiam.

   Usuń
 4. jak przejrzałam zdjęcia to powiem Ci, że wprawdzie mamy u mnie nowsze tramwaje ale nadal z 50% jak nie więcej to jeździ takich z 1960 roku !!! masakra.

  Super ten dworzec. I w ogóle to kangury macie tam ??? ja chyba w żadnym zoo na żywo nie widziałam :O

  OdpowiedzUsuń

Pisz śmiało. Podpisz się jednak, gdy komentujesz z anonima